Białe meble – elegancja czy brak pomysłu?

Białe meble to szeroka kategoria. Mogą to być meble białe z połyskiem o surowej minimalistycznej bryle, nowoczesne i bardzo eleganckie. Mogą to być białe meble postarzane, w stylu romantycznym. Przecierane, pastelowe, rozbielone w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski

No właśnie, białe meble są często utożsamiane ze stylem skandynawskim. Kolor ten stosowany jest powszechnie we wnętrzach skandynawskich, ze względu na praktyczność. Chodzi najpewniej o uzyskanie efektu rozjaśnienia wnętrza mieszkań i domów w szerokościach geograficznych gdzie występuje stały niedobór promieni słonecznych. Białe meble, podłogi i ściany spełniają swoje zadanie zatrzymując i pomnażając światło słoneczne.

Polskie realia

Styl skandynawski w jest niezwykle popularny również w Polsce. Jest niezwykle praktyczny. Białe meble czy to eleganckie czy romantyczne pasują niemal do każdego wnętrza i łatwo je połączyć z większością kolorów. Stąd może wynikać podejrzenie o brak pomysłu na wnętrze. Lecz fakt, że meble białe są uniwersalne nie oznacza jednak, że muszą być nijakie. Co więcej, jeśli brakuje Ci koncepcji na urządzenie pomieszczenia, to nie wystarczy zamówić białe meble by wnętrze samo nabrało charakteru.

Potrzebujesz czegoś więcej

Decydując się na białe meble pomyśl od razu o dodatkach. O kolorach, którymi zamierzasz ożywić pomieszczenie umeblowane na biało. Szczególnie na czasie jest połączenie bieli z kolorowymi dodatkami, dzianinami takimi jak poduszki czy pledy w błękicie, różu, granacie, ciemnej zieleni. Oczywiście do bieli pasuje również obecny w trendach wnętrzarskich od wielu już sezonów kolor szary oraz żółty.

To w salonie… a jakie meble w kuchni?

Białe meble kuchenne lakierowane na wysoki połysk stworzą eleganckie wnętrze. Wraz z granitowymi blatami stworzą nowoczesne połączenie. Biel mebli będzie stanowiła wspaniałe tło, aby wyeksponować kolorowe detale takie jak żółty zegar na ścianie lub zielone doniczki, w których będziesz hodować zioła.
Przeglądając historie naszych realizacji (kliknij tu by zobaczyć galerie mebli kuchennych) można śmiało stwierdzić, że biel jest jednym z dwóch kolorów najczęściej wybieranych na meble kuchenne. Decydujący może być jej rozświetlający efekt oraz fakt, że biel kojarzy się z czystością tak pożądaną w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki.

Ciekawe czy Twoim zdaniem białe meble to wciąż hit? Czy już może kit?
Czekamy na Twoją opinię.

9 Comments

 • by
  Domi-Decor
  Posted 12 March 2018 10:11 AM 0Likes

  Z racji wykonywanego zawodo/pasji jestem obecna na wielu forach wnętrzarskich i widzę, że białe meble budzą wiele kontrowersji. Mam swoją filozofię projektowania wnętrz i wierzę, że wnętrze musi odzwierciedlać temperament właścicieli. Zresztą niedawno pisałam o białych kuchniach na przykładzie projektu dla pewnej uroczej klientki 🙂

 • by
  Dola
  Posted 12 March 2018 10:32 AM 0Likes

  Miałam, krótką fascynację białymi meblami. Niestety po czasie się nudzą. Patrzysz na białą przestrzeń i wyobrażasz sobie co mogłoby je zakryć. Wciąż mi się podobają, ale dzisiaj zdecydowanie kocham naturalne drewno czy meble z prl’u.

 • by
  Magda
  Posted 12 March 2018 10:33 AM 0Likes

  Rowniez zdecydowalam sie na biale meble w kuchni i uwazam,ze to byl dobry pomysl. Przede wszytskim takie meble rozjasniala pomieszczenie i pasuje do wszytskiego.

 • by
  Monika P.
  Posted 19 March 2018 2:23 PM 0Likes

  Białe kuchnie są bezpieczne, zachowawcze i przez to obecnie idą w kierunku mega kitu ostatnich 10 lat tak jak i styl skandynawski. Po prostu się przejadły 😉

 • by
  instytut designu
  Posted 19 March 2018 3:20 PM 0Likes

  Mam białe meble, bez uchwytów i nie są nudne. Wnętrze ożywiam wieloma akcentami w intensywnych kolorach.

 • by
  blog.stabrawa
  Posted 19 March 2018 3:59 PM 0Likes

  Białe meble są ponadczasowe i dość uniwersalne. Jednak z tego samego powodu potrafią być kompletnie pozbawione charakteru i stylu. Myślę że tak jak w przypadku innych elementów we wnętrzu należy mieć na nie pomysł, żeby całość wraz z salonem i częścią jadalną była spójna i pasowała do siebie.

 • by
  broka.pl
  Posted 19 March 2018 7:58 PM 0Likes

  Z wcześniejszych komentarzy można wysnuć wniosek, że tak jak w innych obszarach życia, tak i przy wyborze mebli, trzeba mieć przede wszystkim pomysł. W tym wypadku pomysł na wnętrze. Wtedy białe meble się obronią.
  Jeśli brak pomysłu to każde meble – tym bardziej te w kolorze tak delikatnym i lekkim jak biały – mogą być pozbawione charakteru 🙂

 • by
  Agnieszka
  Posted 26 April 2018 9:55 AM 0Likes

  Faktycznie, białe meble są bardzo zachowawcze, ale rozumiem, że ludzie wybierają ten kolor. Jeśli ktoś boi się eksperymentów, lubi częste zmiany dodatków albo po prostu nie zna się na projektowaniu wnętrz, to jeśli wybierze biały kolor, zawsze będzie miał eleganckie wnętrze.

 • by
  Justyna
  Posted 26 April 2018 10:26 AM 0Likes

  Mam białą łazienkę, o ile rzeczywiście daje efekt rozświetlenia i optycznie powiększa pomieszczenie, tak sprzątam co dwa dni bo widać każdy pyłek i szlak chce mnie za to trafić. Ale nie żałuję i polecam 🙂

Add Your Comment