Zadzwoń888 424 654

Jak zmierzyć wnękę na szafę?

Rzecz wydawałoby się oczywista. Pobranie wymiarów wnęki to nic innego jak zmierzenie jej wysokości, szerokości i oczywiście głębokości. Ale należy pamiętać o kilku kwestiach.

Zabudowa wnęk, meble na zamówienie Kraków

Wnęki do zabudowy dzielimy na jednostronne lub dwustronne.

Wnęka jednostronna wymaga obligatoryjnie zamontowania przynajmniej jednej ściany bocznej szafy z płyty meblowej. Szafę wnękową we wnęce dwustronnej możemy zbudować z wykorzystaniem ścian pomieszczenia, bez konieczności dobudowania ścian z płyt meblowych. W tym wypadku to mur będzie stanowił ściany boczne szafy.

Przy pomiarze wnęki ustalamy najpierw jak dużą szafę chcemy zbudować. Czy będzie zajmowała całą wnękę (dwustronną) czy będzie sięgała do sufitu (tak zazwyczaj się robi). Wnęka jednostronna pozwala na samodzielne określenie szerokości szafy (wówczas brakującą ściankę boczną dobudujemy w odpowiednim miejscu).

Dokładny pomiar wysokości szafy- ważna sprawa.

Wysokość szafy mierzymy od podłogi do sufitu w obydwu rogach wnęki – jest to istotne ze względu na występujące często różnice wysokości spowodowane nierównością ścian. Z szerokością wnęki jest podobnie, należy zmierzyć ją przy podłodze i tuż pod sufitem. Standardowa głębokość szafy wnękowej wynosi 70 cm. Po zamontowaniu drzwi przesuwnych pozostaje 60 cm głębokości wnętrza, co pozwala na zastosowanie standardowych drążków na wieszaki oraz koszy/szuflad.

A co z płytką wnęką?

Jeśli wnęka jest płytsza, nie oznacza to, że nie można zbudować w niej szafy. Wówczas po prostu należy pamiętać, że nie wszystkie standardowe rozwiązania będą mogły zostać w niej zamontowane. Nie stanowi to problemu przy półkach, lecz już np. drążki na wieszaki zamiast na szerokość, mogą być montowane na głębokość, co zmienia sposób korzystania z szafy w codziennym użytkowaniu.

Z razie pytań prosimy o kontakt. Na pewno wspólnie znajdziemy odpowiedni rodzaj szafy wnękowej dla każdego typu wnęki.

Zadzwoń 888 424 654 lub napisz biuro@broka.pl.