Szafa przesuwna – Twój sposób na utrzymanie porządku

Za pewne znasz taką osobę. Ilekroć wchodzisz do jej mieszkania odnosisz wrażenie, że „Pani do sprzątania” opuściła je tuż przed Twoim przyjściem. Wszędzie ład, skład i porządek, na kanapie nie plątają się ubrania, pod kanapa nie znajdziesz zalegających dziecięcych zabawek. Wszystko ma swoje miejsce, nie ma zbędnych przedmiotów na krzesłach i stolikach. I nie ma znaczenia, że są to osoby zapracowane, że mają gromadkę dzieci albo dwa wielkie psy. Nie ma znaczenia, że przyszedłeś z samego rana lub późnym wieczorem. Tam po prostu jest porządek. Zawsze.

I pewnie zastanawiasz się jak oni to robią?

Sposobów może być kilka.

Codzienne sprzątanie…

Być może faktycznie codziennie sprzątają albo mają codzienne wizyty osoby, która sprząta za nich. Ale to mało prawdopodobne. Osoby zapracowane lub zajęte wychowywaniem dzieci nie mają zbyt wiele czasu na codzienne porządki. Osobiście nie znam też rodziny, która miałaby „Panią do sprzątania” przychodzącą codziennie.

Minimalizm

Być może mają tak mało przedmiotów, że łatwo im utrzymać porządek? Ale nawet największy minimalista, który ma rodzinę, dzieci czy psa musi posiadać pewne przedmioty. Każdy domownik ma ubrania, kosmetyki, naczynia. Dzieci dodatkowo komplikują sprawę, bo ubrań pojawia się więcej, do tego dochodzą zabawki i bardzo niska skłonność małych domowników do porządkowania swoich rzeczy. A im więcej przedmiotów, tym trudniej utrzymać ład w mieszkaniu.

Szafa przesuwna

Jest jeszcze trzecia możliwość. To przestronna, funkcjonalna szafa przesuwna. Z tego rozwiązania korzystam ja. Z tego rozwiązania korzysta wielu moich znajomych.
meble na wymiar Kraków, szafy wnękowe Kraków

Ale przecież żadna szafa przesuwna nie załatwi wszystkich problemów…

To prawda, nie załatwi kwestii utrzymania porządku na 100%. Ale ułatwi utrzymanie ładu w mieszkaniu. Dobrze umiejscowiona szafa przesuwna zapewni dodatkową przestrzeń życiową na odpoczynek i wspólne spędzanie czasu dla całej rodziny.

Właściwie zaplanowane wnętrze szafy przesuwnej pozwoli schować do niej mnóstwo przedmiotów, które już dłużej nie będą zaśmiecały półek i stolików w Twoim mieszkaniu.

Rzadko używane ubrania, buty, sprzęt sportowy czy rzeczy używane sezonowo lądują na samej górze szafy. Tam, gdzie żeby dosięgnąć, musisz podstawić krzesło. Na wieszaki i wyższe półki odkładasz przedmioty codziennego użytku. Takie, które chcesz mieć zawsze w zasięgu ręki …. oraz te, które nie koniecznie powinny być w zasięgu małych domowników. Tutaj też znajdą miejsce klucze i kluczyki, torebki, plecaki, czapki, szaliki i rękawiczki, których używasz najczęściej.

Jeśli masz dzieci, to na najniższych pólkach organizujesz przestrzeń na przedmioty należące do dzieci, te, z których korzystają na co dzień. Łatwo nauczysz dzieciaki odkładania zabawek, kredek, butów na dno szafy do szuflad czy specjalnych pudełek, które będą umieszczone na wysokości dostosowanej do wieku dzieci.

Tak zorganizowana szafa wiele razy uratowała mnie w ostatniej chwili. Kiedy niezapowiedziany gość zadzwonił stojąc przed bramą. Te 5 minut, które zajmuje dotarcie spod bramy do domu wystarczyło, żeby wrzucić do szafy plątające się po podłodze klocki i samochodziki a z kanapy zebrać ubrania, które w biegu porzuciły dzieci. Szafę zamykam i sprawa załatwiona.

9 Comments

 • by
  Anna
  Posted 22 February 2018 8:10 PM 0Likes

  Jest to jakiś pomysł na opanowanie bałaganu…

 • by
  Minimalistic Girl
  Posted 22 February 2018 10:42 PM 0Likes

  Sama mam szafę przesuwną w swojej sypialni i na korytarzu, więc zgadzam się z Twoimi obserwacjami. Rzeczywiście dzięki nim pokój wygląda na mniej zagracony i posprzątany 🙂

 • by
  Zołza z kitką
  Posted 23 February 2018 9:38 AM 0Likes

  I ja mam taką wbudowaną, przesuwną szfę. Szczerze? Chętnie wymienilabym ją na zwykłą, klasyczną, w stylu vintage…;)

 • by
  Anna
  Posted 26 February 2018 5:17 PM 0Likes

  Od 10 lat nie stosuję w swoich projektach szaf z drzwiami przesuwnymi. Wglądają nieestetycznie przez duże profile aluminiowe, a jak są w systemie z samej płyty mdf to często się wyginają więc stabilizowanie ich aluminium ma sens, nie tworzą jednej płaszczyzny, a szyny zabierają dużo miejsca. Dla mnie zdecydowanie lepsze są szafy z drzwiami uchylnymi, jeśli przesuwne to tylko system który umożliwia licowanie frontów bo po otwarciu wypych front do przodu i umożliwia przesuniecie nie jest to jednak tanie rozwiązanie.

 • by
  Aneta Jokisz
  Posted 26 February 2018 5:19 PM 0Likes

  Ja kocham przesuwne szafy, szybko idzie coś schować. Swoim wyglądem dają czystość w mieszkaniu, a nie jak meblościanki, na której jest masa dupereli 😉

 • by
  SzydelkoweCUDAsie
  Posted 26 February 2018 6:07 PM 0Likes

  Kiedy kupiliśmy nowe mieszkanie a wraz z nim 3 takie szafy zrozumiałam, że nie potrzebuję garderoby 😛 Tyle, ile w nie się mieści, to bym nigdy nie pomyślała 🙂 Są genialne i ja jestem szczęśliwa, że je mamy 😉

 • by
  Danuta
  Posted 26 February 2018 6:24 PM 0Likes

  Taka szafa jest z pewnością bardzo przydatna. Wszystko się w niej pomieści.
  https://wharmonii.blogspot.com/

 • by
  broka.pl
  Posted 27 February 2018 10:56 AM 0Likes

  Anna – Szafy z drzwiami tradycyjnymi jak najbardziej mogą być zaprojektowane tak, by wyglądały elegancko. Jeśli chodzi o systemy przesuwne to oczywiście wiele kwestii zależy od budżetu, którym dysponuje klient. Niewątpliwą zaletą szaf z drzwiami przesuwnymi jest możliwość zamontowania ich w miejscach, w których tradycyjnie otwierane drzwi się nie zmieszczą lub będą utrudniały komunikację. Dziękujemy za cenną uwagę i gratulujemy pięknych projektów 🙂

 • by
  Domi-Decor
  Posted 26 April 2018 11:27 AM 0Likes

  nie ma to jak mebel skrojony na miarę 🙂 często stosuję w swoich projektach. UWIELBIAM!

Add Your Comment